Ievos Šabanės istorija žurnale “Moteris”
Prieš porą metų karjeros konsultantė Ieva Šabanė su vyru aktoriumi Leonardu Pobedonoscevu ir tada devynmete dukrele Emilija leidosi į didžiąją savo gyvenimo kelionę. Tąsyk kelias juos nuvedė į Balį. Saloje Ieva jaučiasi kaip namie, tačiau nėra tikra, ar nerimastingos jos ir vyro sielos nenuves dar kur nors.
„Nesibaigianti palaima – tokia dabar yra mano nuolatinė būsena, vaikštau tarsi įelektrinta. Žmonės sako, kad švyčiu iš toli“, – sako Ieva Šabanė, paklausta, kaip ją pakeitė gyvenimas Balyje. Susitinkame vienoje Užupio kavinėje. Lauke žvarboka. Ieva supasi į šiltą pilką megztinį ir traukiasi toliau nuo lango, bet jos įdegęs, makiažo nepaliestas veidas išties švyti. „Štai grįžau, ir iškart – sloga, dukrai – kosulys, – atsidūsta. – Per tuos metus Balyje nesirgau nė sykio, nereikėjo jokių kremų, pamiršau, kas yra suskeldėjusios lūpos. Balyje yra mano namai ir širdis. Jaučiuosi taip, tarsi mano protėviai ar pati praeituose gyvenimuose čia būtume gyvenę. Kai kas nors paklausia, ar nepasiilgstu Lietuvos, net nepatogu atsakyti, kad ne.“ O lietuvių Balyje Ieva ir Leonardas sulaukia gana dažnai, mat tinklaraščio „Balinėtojai“ autorė I. Šabanė dabar šią salą padeda atrasti kitiems.
Pirmosios Balio staigmenos
Mintis leistis į ilgą kelionę ir pagyventi bent metus svetimoje šalyje Ievos galvoje brendo seniai – apie tai svajojo nuo 20-ies metų. „Visada maniau, kad sulaukusi 40-ties iškeliausiu, – sako ji. – Sprendimas nebuvo spontaniškas. Tam ruošėmės dvejus metus: taupėme pinigus, dėliojome darbus, pardavėme nereikalingus daiktus. Tuo metu dalyvavau dvejų metų projekte, išvykau jam pasibaigus. Leonardui atsitraukti nuo mėgstamos veiklos buvo sunkiau. Jau teatro sezono pradžioje jis turėjo pasakyti, kad neįtrauktų į naująjį repertuarą, teko atsisakyti kai kurių projektų. Vis dėlto abu turėjome užtektinai laiko pasiruošti.“
Pusmetį šeima keliavo po Pietryčių Aziją, kiekvienoje šalyje praleisdavo maždaug po mėnesį. Paskutinė šio maršruto stotelė buvo Balis.
“Kelionei po kitas šalis ruošėmės itin kruopščiai. Kai turi tiek mažai laiko, nori praleisti jį maksimaliai turiningai, tenka skrupulingai sudėlioti maršrutą. O štai apie Balį tyčia nieko neskaičiau, net filmo „Valgyk, melskis, mylėk“ nežiūrėjau. Žinojome, kad čia praleisime nemažai laiko, tad norėjome šią salą atversti kaip baltą lapą“, – sako I. Šabanė. Balį šeima pasirinko dėl Žaliosios mokyklos (angl. Green School). Norėjo, kad Emilija tokioje būtinai pasimokytų. „Labai džiaugiuosi, kad neturėjome jokių išankstinių lūkesčių ir stereotipų, galėjome iš karto pažinti Balį tokį, koks yra“, – teigia Ieva.
Netikėtumų netrūko. Ir ne tik džiugių. „Žinojau, kad Balio žalioji mokykla yra Ubude. Atskridome į oro uostą, naktį pasiekėme viešbutį, o atsibudę sužinojome, kad saloje nėra jokio viešojo transporto. Reikėjo galvoti, kaip išvažiuoti iš viešbučio, – prisimena Ieva. – Išsinuomojome motorolerį, juo nuvykome į mokyklą. Kur gyvensime, nežinojome. Manėme, kad gal mokykloje su kuo nors susipažinsime…
Iš pradžių savaitei išsinuomojome bungalą. Rytą po langu radome kalną negyvų skruzdėlių. Po namus zujo visokių gyvių. Balyje yra tokie driežai gekonai. Vadiname juos balietiškais gaideliais, nes skleidžia itin čaižius garsus, pažadina rytais. Gekonai mėgsta ropoti sienomis ir lubomis. Maži driežiukai dar visai nieko, bet dideli – su milžiniškomis galvomis ir išsprogusiomis akimis – atrodo gana šiurpiai. Gali užtikti ir gyvačių, laimė, čia jos nenuodingos.“ Dabar šie gyviai moters nebestebina, o tada šeima nutarė nedelsiant ieškoti kito būsto. Tiesa, susidūrimų su vietose fauna nepavyko išvengti ir naujajame. „Vieną rytą pašokome nuo Emilijos klyksmo ir pamatėme šalia jos sustingusį skorpioną. Dukra rėkė gal 15 minučių, o mes blaškėmės apimti panikos, nes manėme, kad skorpiono įgėlimas mirtinas, – prisimena I. Šabanė. – Kaip tyčia, visa tai vyko Tylos dieną (Nyepi) – pirmąją Balio naujų metų (jie švenčiami kovo mėnesį) dieną, kai salą gaubia tyla – niekas neina nei į darbą, nei į svečius, nedega elektra, neklausoma muzikos. Neveikia net oro uostas. Natūralu, kad Emilijos klyksmas buvo girdėti toli. Subėgo visi kaimynai. Mūsų namuko šeimininkas iškvietė gydytoją. Šis nuramino, davė vaistų nuo alergijos ir skausmo. Pasirodo, Balio skorpionai nėra nuodingesni už mūsų bites.“
Kadangi gyvendama Balyje Emilija nuotoliniu būdu mokėsi ir lietuvių mokykloje, grįžusi į Lietuvą mokslus tęsia su bendraamžiais. „Dabar Emiliją leidžiame į Pavilnyje esančią tarptautinę mokyklą „Foward“. Jos pastatas yra ekologiškas – iš šiaudų ir molio, nėra dirbtinio apšvietimo, direktyvinio mokymo. Vaikai savarankiškai mokosi medžiagą, o mokytojas atsako į jam kylančius klausimus. Emilija labai patenkinta, sakė, kad šiais metais į Balį tikrai negrįš, mokysis ir gyvens Vilniuje. Ji nori sniego, Kalėdų, tikros eglutės, čia yra jos draugai“, – sako I. Šabanė ir pripažįsta, kad toks dukters apsisprendimas kiek komplikuoja padėtį, bet nepaisyti jo negali. „Emilija pasakė, kad Balis – ne jos, o mūsų, todėl šitame žaidime toliau nedalyvaus. Ką gi, ir dukra turi savo praėjusius gyvenimus, ir šie, matyt, su Baliu nesusiję. Tokiomis akimirkomis supranti, kad vaikai tikrai mums nepriklauso.“
Nuoširdžiai tikime, kad Jūsų atostogos Balio saloje bus nuostabios ir mūsų patarimai Jums padės susiruošti kelionei. Nebijokite patys leistis į atradimus ir kartais pasiklysti. Balis pilnas magijos! Jei vis tik besiruošiant kelionei kilo klausimų, parašykite mums žemiau pateiktoje formoje ir mes Jums atsakysime.
Norite pažinti ne turistinę Balio salą?
- Balio sala su Balinėtojais
- Moteriškos atostogos kūnui ir sielai Balio saloje
- Balio Harmonija pažintinė programa
Svajojate apie atostogas be rūpesčių? Leiskite mums tuo pasirūpinti. Atsižvelgę į Jūsų individualius poreikius, mes suplanuosime visą kelionę nuo A iki Z ir Jūsų svajones paversime realybe! Parašykite mums dėl VIP Individualaus kelionės plano.